Čas pro mou lásku

Bonton Music 493 434
foto: Pavel Jasanský
1999
Název písničky
Originál
Host (hosté) hudba text
Čas pro mou lásku
1986
  Figar Vladimír Rottrová Marie
Déšť
1989
  Rotter Jan Schmidtová Šárka
Zářím
1989
  Parma Jindřich Fikejzová Jiřina
Ten vítr vál
1988
  Cejnar Roman Kopta Pavel
Když je mi nejhůře
1983
  Urbánek Jiří Nohavica Jaromír
Bílý páv
1989
  Presser Max Kopta Pavel
Chvíle v dlaních
1989
  Urbánek Jiří Smetanová Soňa
Popojedem dál
1986
  Rottrová Marie Outlá Dagmar
Nádražní ráj
1989
  Kučaj Vlastimil Wykrent Jaroslav
Proč za mnou stále jdeš
1983
  Urbánek Jiří Nohavica Jaromír
Píseň do modrých rán
1989
  Kochanský Marián Smetanová Soňa
Zvony
1987
  Ondráček Bohuslav Borovec Zdeněk
Dialog s klaunem
1987
s Bolkem Polívkou Zmožek Jiří Borovec Zdeněk
Dámskej mejdan
1986
  Zmožek Jiří Vrba Pavel
Ať ty tóny letí dál
1981
  Ondráček Bohuslav Žák Pavel
Já jsem jen pouhým stínem tvým
1981
  Kořínek Petr Čort Vladimír
Síla lásky
1989
s Tomášem Raabem Raab Tomáš Poštulka Vladimír
Tvůj adresář
1989
  Kučaj Vlastimil Smetanová Soňa
Svatba U dvou lilií
1971
  Ondráček Bohuslav Borovec Zdeněk
 
POZNÁMKY:
 
RECENZE:

Marie Rottrová - "Čas pro mou lásku" aneb čas konečně změnit koncepci a pana editora

Čtvrtá ze série vzpomínkových kompilací Marie Rottrové dopadla ze všech dosud vydaných nejhůře. Deska přináší tentokrát výhradně skladby domácích autorů, ale trpí nejméně vyváženým poměrem velké hity vs. písně, které jsou sice ve většině případů hudebně i textově docela na výši, ale posluchačsky v průběhu let zapadly nebo ani ve své době vůbec nevstoupily do podvědomí posluchačské veřejnosti. A právě tyto skladby na desce převládají. Což z hlediska komerčního zájmu nebyl ze strany Sony Music Bonton (SMB) asi nejlepší tah.

Editor František Rychtařík si opravdu s touto kompilací moc hlavu nelámal. Posbíral to, co "zbylo" nevydaného z alba "Důvěrnosti (1990) - 8 skladeb, alba "Mezi námi" (1986) - 3 písně, LP desky "Já a ty" (1983) - 2 nahrávky. Přidal dvě dueta z kompilace "Marie a spol." (1987) a skladbu soulového střihu "Já jsem jen pouhým stínem tvým" z veleúspěšného alba "Muž č.1" (1981). Zbylý prostor do času 71:20 vyplnil pan Rychtařík singlovou písní "Zvony", typickou "festivalovkou", kterou napsali B. Ondráček a Z. Borovec pro Bratislavskou lyru 1987. Stejný autor hudby a textař P. Žák složili píseň "Ať ty tóny letí dál", kterou Marie Rottrová natočila s TOČRem v roce 1981 a která nikdy nebyla vydána na desce. Z hlediska chronologického ale jako "pěst na oko" na této kompilaci, která je složena výhradně z tvorby let osmdesátých, působí nahrávka už z roku 1972 "Svatba U dvou lilií", která celý komplet uzavírá.

Z 19 písní alba představuje kategorii největších hitů nahrávka "Déšť" a "Píseň do modrých rán", případně i skladba "Dámskej mejdan", které byly svého času hojně obehrávány rozhlasem. Duet s Bolkem Polívkou "Dialog s klaunem" je znám spíše z televizní "Manéže" a "Divadélka pod věží". Další skladby jako "Ten vítr vál", "Chvíle v dlaních", "Popojedem dál" či "Proč za mnou stále jdeš" řeknou něco spíše věrnému příznivci zpěvačky než běžnému posluchači. Proto se naskýtá otázka, kam se poděly hity jako "Hvězda Supernova", "Dívka, která spí jen tak", "Hodina H", "Ulice Na závrati", "Ty jsi tam a já jsem tu", dueta s K. Gottem "Najednou", s P. Němcem "Ranní loučení" nebo s K. Černochem "Pár slov, pár kroků, pár gest" či píseň quasisoulového stylu "Vysoko v horách". Zřejmě se objeví na dalších výběrech, pokud tedy SMB ještě nějaké plánuje. Ale proč musela vzniknout tak nevyvážená kompilace. Prapůvod už je v chybné a zmatečné koncepci a ediční politice SMB. Pokud by byla vydávána postupně všechna zpěvaččina dlouhohrající alba doplněná o singlovou produkci z daného období vznikla by bezesporu ucelenější a sběratelsky cennější kolekce.

zdenek66

Přehled vydaných alb